Chester Koltuk Nasıl Yapılır?

Chester Koltuk Nasıl Yapılır?

Teklisi, ikilisi, üçlüsü hatta chester köşe takımları dahi vardır. Hem retro hem de geleneksel çizgileri bir arada barındırabilmektedir. İlk üretildiği yıllarda daha çok ofis ya da salonlarda kullanılmaktaydı. 19. Yüzyıla kadar böyle sürdükten sonra artık evin her köşesinde kullanılmaya başlandı. Yaşam alanlarının dekorasyonunda büyük rolü olan chester koltuk modelleri seçilirken duvar tasarımınızın nasıl olduğunun farkı yoktur. Özetle her türlü ortamda, her türlü arka planda rahatlıkla kullanabileceğiniz pek çok çeşidi vardır.

 

Chester: Kabarık Koltuk

Chester kanepelerinin ilk tasarımcısı dördüncü Earl Chestirfield’dır. Zaten adı da tasarımcı isminden gelmektedir. Kabarık koltuk olarak da anılan bu koltukların en belirgin özellikleri arasında kapitoneli dikişler ve zımbalama usulü ile tasarlanan düğmeler de vardır. İngiltere’den çıkan bu eşsiz tasarım birkaç yüzyıl içerisinde tüm dünyada en sevilen tasarımlardan biri haline gelmiştir. Baklava dilimi koltuk modeli olarak da anılan kodlukların kumaş ve deri çeşitliliği de oldukça fazladır. Diğer koltuk modellerine nazaran en az iki kat daha fazla ömre sahiptir. Keten kaplamalar, şönil kaplamalar, deri kaplamalara sahip chester’lar çok tutulmaktadır. Eskisi gibi olmasa da halen en çok satılan koltuk modelleri listesinde adını görebilirsiniz.

 

Deri Görünümlü Kumaş Chester

Chester koltuk takımı tasarlanırken uygun maliyetli olması açısından deri görünümlü kumaşlar da kullanılmaktadır. Nubuk kumaş türü adı verilen bu malzemeler kullanılarak koltuk yüzü değiştirme çalışmalarıyla harika bir görünüm elde edilebilmektedir. Chester’lar günümüzde halen en sık bürolarda, salonlarda ve bekleme salonlarında kullanılmaktadır. Ancak chester koltuk üretimi gerçekleştirilirken kesinlikle sert yapıdaki kumaşlar kullanılmamalıdır. Aksi halde zımbalama ve baklava dilimi deseni vermek zor olabilir ya da kumaşın sert olmasından dolayı kısa sürede deformasyon gerçekleşebilir. Bu da koltuğun dayanıklılığını düşürerek kullanıcısını maliyet açısından yorar.

 

Chester Koltuk İskeleti Nasıl Yapılır?

Koltuk iskeleti için birinci sınıf Gürgen kullanılmaktadır. Gürgen ağacının en kaliteli kısımları ayrıştırılarak işlenmektedir. İşlenmesi sırasında üst kabuklarının tamamen arındırılarak makinalardan uygun iskelet yapısı çıkartılmaktadır. Elbette bu işlem sırasında tasarıma özel parçalar bilgisayar ortamında belirlenir. Saptamadan sonra 1,2 ve 4 cm eninde kesitler alınır. Ardından daha dayanıklı olması için fırınlanma işlemi yapılır. Fırınlandıktan en az bir gün sonra ortaya çıkartılan kesitler zımparalanarak iskelet yapısı özel mobilya yapıştırıcıları kullanılarak yapıştırılır ve beklemeden çivilenir. Her parça birbirine bu şekilde monte edildikten sonra chester koltukların ana iskelet yapısı tamamlanmış olur. İskeleti çıkartılan model en az bir gün bekletildikten sonra döşeme adımlarına geçilir. Chester koltuk iskeleti nasıl yapılır sorusu ile koltuk iskeleti nasıl yapılır sorusunun yanıtları aynıdır. Sadece mobilya modeline özel ağaç türlerinde ve tasarımlarda değişiklik vardır.

 

Chester Koltuk Kaplama

Ana iskelet yapısı çıkartılan her modelde kaplama işlemi aynıdır. Sadece kullanılan materyallerde değişim vardır. Maliyet açısından en uygun olan malzemeler kullanılır. Örneğin Tay tüyü, nubuk kumaşlar, Jerry, keten, kadife, kapitone, deri gibi malzemeler kullanılır. Her model için farklı kumaş kaplamalar sırasıyla gerçekleştirilir. En çok satan modellere dair kaplamalar daha fazladır. Bunlar da genelde nubuklar sıklıkla tercih edilmektedir. Kadife kumaş kullanılarak kaplanan chester koltuk modelleri ise üreticiler arasında İtalyan Chester tabirini almaktadır. Kullanılan pek çok kumaş yapısı silinebilir kumaşlardır. Bu nedenle chester koltuk takımı çeşitlerinin temizlenmesi kolaydır. Kumaş kaplamasından önce ana iskelet yapısına; gri kauçuk, yumuşak kauçuk, sert kauçuklar kullanılarak süngerlenir.

 

Süngerleme ve Kaplamadan Sonra Boya

Gürgen ağacından elde edilen birinci sınıf parçalar ayrıştırılır, fırınlanır, süngerleme yapılır ve kumaş kaplanır. Kaplama işleminden sonra gerekli tüm parçaların boyanma işlemi yapılır. Modele göre farklı mobilya boyaları en az iki kat olmak üzere düzenlenerek verniklenir. Chester koltuk takımı üretimi sırasında, chester’ların retro tasarım farkının ön plana çıkartılmasında en etkili işlem süngerleme adı verilen işlemdir. Süngerleme yani kauçuklar şekillendirilerek ana iskelet yapısına oturtulur. Kauçukların üzerinde tasarım noktaları vardır. Bunlar tasarımına göre bazı yerlerde delikler, eğimler, oval alanlardır. Kumaşlar ana iskelet üzerindeki bu kauçuklar üzerinde yerleştirilirken, tasarımın ön plana çıkartılabilmesi yani chester adının farkını yaşatabilmek için kauçuklardaki tasarım noktalarına kumaşın sabitlenmesi sağlanır. Kumaş aslında düzdür ancak kauçuk özel tasarımda olduğu için kumaş kaplaması yapıldığında chester görünümü otomatik olarak ortaya çıkartılmış olur.

Etiketler: Blog, Chester Koltuk Nasıl Yapılır, Koltuk nasıl yapılır, kapitone nasıl yapılır.
Şubat 01, 2021
Listeye dön