Koltuk Nasıl Temizlenir?

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Yazımızda bulabileceğiniz bilgiler şu şekildedir; tay tüyü koltuk nasıl temizlenir, nubuk koltuk nasıl temizlenir, kokan koltuk nasıl temizlenir, chester koltuk nasıl temizlenir, kadife koltuk nasıl temizlenir, elde koltuk nasıl silinir, mikrofiber kumaş koltuk nasıl temizlenir? Şimdi başlayabiliriz…

 

Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Bunun için her evde bulunan 2 doğal hammadde yeterlidir. Bunlar zeytinyağı ve sirkedir. 1 çay bardağı Zeytinyağı ile yarım çay bardağı sirkeyi birbirine karıştırabilirsiniz. Böylece kimyasal temizleyicilerle derinin tahrip olmamasını sağladığınız gibi daha kolay temizleyebilir ve daha parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Karışımı sprey şişeye aktarabilirsiniz. Yumuşak bir temizlik bezi almanız kafi. Spreyden koltuğa yeterli miktarda sıkınız ve yumuşak temizlik bezini kullanarak siliniz. Bezin hafif nemli olması daha iyi olacaktır.

 

Pamuklu Kumaş Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Doğal koltuk temizliği için yarım çay bardağı sirke, yarım çay bardağı su, yarım çay bardağı Arap sabununu bir araya getirerek karıştırmanız kafidir. Arap sabunu çok ucuzdur. Ancak dilerseniz sıvı sabun kullanabilir ya da evdeki sabunlarınızdan birini parçalayarak içine su ekleyebilirsiniz. Islatıp sıktığınız temizlik bezinizi bu karışıma daldırmak yerine karışımı sprey başlıklı bir şişeye koymanızı öneririz. Yeterince püskürttükten sonra koltuklarınızı silebilirsiniz. Eğer lekeler varsa lekeli alanlara daha fazla sıkınız ve en az on dakika bekledikten sonra siliniz. Leke ne kadar yoğun ve büyükse o kadar fazla püskürtüp o kadar fazla bekleyiniz. Yoğun ve büyük lekelerde 30 dakika beklemek yeterli olacaktır.

 

Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Her evde bulaşık makinesi ve bulaşık deterjanı var. Kadife koltukların en iyi temizleyicisi bulaşık deterjanıdır. Bir bardak suya yarım kahve fincanı bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Karıştırdıktan sonra sprey şişeye yerleştirerek koltuklarınızı silebilirsiniz. Koltuk yüzlerini tahriş etmemek için kullandığınız temizlik bezinin nemli olmasına dikkat ediniz. Silmeden önce karışımı püskürterek 5 – 10 dakika beklemeniz daha uygun bir seçim olacaktır.

 

Tay Tüyü Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Yaklaşık yarım litrelik bir kaba evinizdeki şu malzemelerden ekleyiniz;

a. Bir bardak su

b. Biraz sabun eziniz ya da sıvı sabun kullanınız veya bir kahve fincanı Arap sabunu dökünüz

c. Bir kahve fincanı sirke dökünüz

d. Bir kahve fincanı kullandığınız herhangi bir marka şampuan dökünüz

Yukarıdaki malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra sprey başlıklı bir şişeye yerleştiriniz. Temizlik bezi ile koltuğunuzu silmeden önce karışımdan yeterince püskürterek 5 – 10 dakika beklemeniz yeterlidir. Leke olan bölgelere püskürtmeyi daha fazla yapmanızda bir sakınca yoktur. Temizliği yapmak için sabah saatlerini tercih ediniz. Böylece daha kısa sürede kuruyacak ve oturuma hazır olacaktır.

 

Koltuk Nasıl Temizlenir?

Bu kısımda da diğer koltuk türleri, diğer koltuk kumaş türleri için yer alan doğal koltuk temizliği tarifimiz yer almaktadır. Tarifimizde sadece çok amaçlı Aspirin temizleyici var. Her evde bulunan Aspirini bir bardak suyla karıştırmanız yeterlidir. Aspirinin oranını belirtmiyoruz. Kaç koltuğunuz var ise göz kararı dökmenizi belirtebiliriz. Örneğin 3 koltuk silecekseniz ve normal boyutlarda ise sadece 1 yemek kaşığı aspirin yeterli olacaktır. 1 bardak su ve 1 yemek kaşığı Aspirin. Daha fazla koltuk için su ve Aspirin miktarını arttırabilirsiniz. Aspirinli tarifleri yukarıda yazdığımız kumaş modelleri dışında kalan tüm modellerde kullanabilirsiniz. Aspirin oranına dikkat etmeniz gereklidir. Fazla dökerseniz kumaş yapısını deforme edebilirsiniz. Temizlik bezinizin nemli olmasına özen gösteriniz. Kumaşınıza püskürtme yaptıktan sonra beş dakika bekleyerek silmeniz yeterlidir.

 

Koltuk Temizlemenin Püf Noktaları

– Her zaman ılık su kullanınız. Su ne sıcak ne de soğuk olmalıdır.

– Verilen tüm tariflere ek olarak Arap sabunu ya da evde kullandığınız beyaz doğal sabunlardan da ekleyebilirsiniz.

– Kumaşları ne çok ovalayınız ne de yumuşak olunuz. Kumaşın dayanıklılığı ve yeniliğine – lekesine – kirine göre ovma gücünüzü ayarlamaya çalışınız.

– Silerken temizlik bezi yerine Orlon ya da Liflerden kullanabilirsiniz. Özellikle yoğun kirlerde ya da lekelerde bu materyalleri kullanabilirsiniz.

– Sildikten sonra çok bekletmeden başka bir temizlik bezini ıslatıp sıkınız ve duru su ile yeniden siliniz. Durulama işleminde suyunuzun soğuk olmasını öneririz. Ayrıca suya az da olsa yumuşatıcı koyunuz. Böylece kumaşınız hem daha yumuşak olacak hem de mis gibi kokacaktır.

– Silme işlemlerine ayıracak vaktiniz ya da gücünüz yoksa koltuk kılıfı yaptırabilirsiniz. Böylece her kirlendiğinde silmek yerine kılıflarını anında sökerek çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Etiketler: Koltuk Nasıl Temizlenir
Şubat 01, 2021
Listeye dön