Koltuk Neden Kokar?

Koltuk Neden Kokar?

Sigara Dumanı Koltuğu Kokutur, Rengini Matlaştırır

Ev ortamında ve havasız iken – pencereler açık değilken içilen sigara dumanları birkaç ay sonra koltukların kokmasına ve aynı zamanda renginin matlaşmasına neden olabilmektedir. Ne kadar çok sigara içilirse o kadar kısa zamanda kokmaya neden olur. Bu nedenle evde sigara içilmemeli ya da içiliyorsa koltuklar daha sık temizlenmelidir. Güneşlik adı verilen perdelerin gündüzleri çekilerek güneş ışığının odaya daha fazla girmesine yardımcı olunuz.

Evcil Hayvanlar Koltuğu Kokutur

Kedi ve köpek koltukların çok kokmasına neden olur. Diğer evcil hayvanlarda neden olabilir ancak kedi ve köpek kadar değil. Evcil hayvanlarınızı ne kadar sık yıkarsanız o kadar çok kokarlar ve koltuklarda dolaştıkça – tüy döktükçe daha da fazla kokmalarına neden olur. Evcil hayvan olan evdeki koltukların her ay düzenli olarak koltuk temizleme makineleri ile ya da süpürgenizde koltuk yıkama seçeneği var ise onunla temizlenmesi gereklidir.

Rutubet Koltukları Kokutur

Rutubetli, nemli, güneşi az alan mekanlardaki koltukların kokusu genelde küf kokusu gibidir. Maksimum havalandırma gereklidir. Her gün en az 3 – 4 saat havalandırma yapabilirsiniz. Koltuk kılıfı kullanabilirsiniz. Rutubet ve küf kokusunu gidermek için daha sık ancak kumaşları tahrip etmeyecek doğal tariflerle koltuklarınızı silmenizi öneririz.

Bebek – Çocuklar Koltukları Kokutabilir

Bebekler ve çocuklar daha aktif bir yaşam sürdüğü için hem kendileri hem de oyuncaklarını koltuklarda oynarlar. Mama dökülür, çiş yapılır, meyve suyu içilir, yemek yenilir… Koltuğa herhangi bir şey döküldüğü zaman kurumadan anında müdahale yapmak gerekir. Özetle silinmesi gerekir. Aksi takdirde birkaç dökülmeden sonra koltukların dökülmesine sebep olacaktır. Plastik oyuncaklarında zaman zaman yıkanmasını öneririz.

Koltukları Temizlememek Kokmaya Neden Olur

Koltukların kullanım sıklığı ve yoğunluğuna göre zaman zaman temizlenmesi gereklidir. Sigara içilen bir evde yılda en az iki defa, rutubetli bir evde yılda en az dört kez, katı – sıvı dökülme olayı sık sık yaşanan bir evde anında müdahale ile silinmesi ve yılda en az iki defa koltuk yıkama makineleri ile yıkamak gereklidir.

Yanlış Koltuk Temizliği – Yetersiz Temizlik

Koltukları temizliyor olabilirsiniz hatta bir şey dökülüp saçıldığında anında siliyor olabilirsiniz. Ancak koltuklarınız kokuyorsa bir şeylerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Bu da özetle yanlış ya da eksik koltuk temizliğini işaret etmektedir. Yazımızın kalan kısmında koltuklarınızı evde yer alan doğal maddelerle hem ucuz hem de pratik olarak temizleyebilmeniz için birkaç tarif vererek sonlandırmayı daha uygun buluyoruz.

 

Koltuk Nasıl Temizlenir?

 

1. Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Bir çay bardağı Zeytinyağı ve yarım kahve fincanı elma sirkesini karıştırınız. Nemli bez kullanarak koltuğunuzu siliniz. Silmeden önce karışımdan biraz püskürterek birkaç dakika bekleyiniz. Leke var ise lekeli alana fazla dökünüz. Lekeler için Orlon tavsiye ediyoruz.

 

2. Pamuklu Koltuk Nasıl Temizlenir?

Pamuklu koltuk kumaşlarına sahipseniz sirke, su ve Arap sabunu karışımını bir arada tercih edebilirsiniz. Bunun için yarım çay bardağı elma sirkesi, yarım çay bardağı su, bir kahve fincanı Arap sabunu yeterli olacaktır. Karışımı hafifçe koltuğunuza serpiştiriniz ya da sprey başlıklı şişe kullanınız. Yeterince sıktıktan sonra nemli temizlik bezi kullanınız.

 

3. Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir?

Jel, toz ya da tablet bulaşık deterjanıyla su yeterlidir. Bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı oranınca deterjanınızdan ekleyerek iyice karıştırdıktan sonra püskürtmeli şişelere aktarınız. Koltuğunuzu hafif ıslak oluncaya dek püskürtünüz. Beş dakika bekledikten sonra silme adımına geçebilirsiniz.

 

4. Tay Tüylü Koltuk Nasıl Temizlenir?

Günümüzde pek çok koltuk modelinde tay tüyü kullanılmaktadır. Bu koltuklar için en uygun temizlik aracı her evde yer alan şampuan, sirke ve sabundur. Bir bardak su içerisine bu malzemelerden birer yemek kaşığı ekleyerek karıştırabilirsiniz. Sabun olarak Arap sabunu tercih edebilir ya da evdeki bir sabunu parçalayabilirsiniz, rendeleyebilirsiniz. Sirke elma sirkesi olabilir, üzüm sirkesi olabilir. Ancak genelde elma sirkesi önermekteyiz. Karışımı elde ettikten sonra sprey şişesine dökerek koltuğunuzun kumaşına püskürtünüz. Lekesi yoksa birkaç dakika bekleyerek nemli bezle silebilirsiniz. Lekesi varsa ya da çok kirli ise karışımdan daha fazla dökerek en az on dakika bekleyiniz. Ardından siliniz. Hem bu tarifte hem de diğer tariflerde uygulamanız için bir bilgi daha vermemiz yerinde olur. Tariflerle silme işlemi bitince soğuk suya evdeki güzel kokulu yumuşatıcılardan biraz ekleyerek duru su ile koltuklarınızı tekrar siliniz. Özetle durulama yapmış olacaksınız ve kalan kirlerden biraz daha alarak koltuklarınızın güzel kokmasını sağlayacaksınız.

Etiketler: koltuk kokusu, koltuk temizliği
Şubat 02, 2021
Listeye dön