Köşe Koltuk Nasıl Yapılır?

Köşe Koltuk Nasıl Yapılır?

Bu da köşe koltuğun kullanım ömrünü azaltmaktadır. Kullanım ömrünün ikinci ana materyali ise tercih edilen kauçuklar ve kumaş kaplamalarıdır. Koltuk döşeme esnasında kullanılan kötü kumaşlar ana iskelet yapısı sağlam olsa dahi kullanıcıya en fazla 10 yıl dayanmaktadır. Bu nedenle köşe koltuk satın alırken a’dan z’ye her materyalin bilinmesi daha iyi bir seçim olacaktır.

 

Köşe Koltuk Hangi Ağaçtan Yapılır?

Oldukça göreceli bir sorudur. Koltuk takımı hammaddesi olarak genelde; Meşe ağacı, Kavak Ağacı, Ceviz ağacı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra tercih edilen pek çok ağaç türü vardır. Örneğin chester koltuk takımlarında sıklıkla Gürgen ağacı kullanılmaktadır. Ana iskelet yapısının çıkartılması sırasında yukarıda yazdığımız gibi kaliteli ağaçlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde 25 yılı aşkın mobilya ömrü hedefi sağlanamaz. Bunun yanı sıra kullanılan hammadde ağacı kaliteli tutulup da ince kesilerek iskeletin üstüne sunta türü ucuz materyaller de eklenmektedir. Özetle üreticilerin yaptığı bu hatalar nedeniyle kullanıcıların kullanım ömrü de azalmış olur.

 

Ana İskelet Yapısı Çıkartılır

Yukarıda sıraladığımız ağaçlar kullanılarak birinci sınıf mobilya malzemesi sınıfına giren bölümleri kanepe köşe takımı ya da diğer mobilya modellerinde kullanılır. Mobilya modelinin fiyatını etkileyen bir diğer etken ise hammaddeden yani ağaçtan alınan sınıf kalitesidir. Maliyetin daha uygun olabilmesi için ikinci ya da üçüncü sınıf hammadde de tercih edilebilir. Ana iskelet yapısı çıkartılabilmesi için köşe koltuk takımının ölçülerine göre kesitler planlanır. Kesit parçaları elde edildikten sonra zımparalanır ve bir gün bekletilir. Ardından fırınlama adı verilen işleme tabi tutulur. Mobilya fırınlama tesislerinde yüksek ısıya sabit tutularak malzemenin daha dayanıklı olması sağlanır.

 

Kesitler Birleştirilir

Ana iskelet yapısı için elde edilen kesitler fırınlandıktan sonra ana çatı tek parça olarak tutulur. Ana çatı koltuk takımı için ayrılan yatay ve dikey, koltuğun alt ve yan kısmıdır. Yani insanların oturduğu koltuğun alt kısmı ve kollarını koydukları alanlarda yer alır. Ancak diğer birleşim kısımlarının tamamlanarak ana iskelet yapısının tam olarak ortaya çıkartılabilmesi için diğer küçük ek parçaları önce tutkallanarak hiç bekletilmeden çivilenir. Tutkallanarak çivilenen kısımlar bir gün boyunca köşe koltuk birleştirici adı verilen ekipmanlarla sıkıştırılır. Böylece birbirlerine daha iyi kaynayarak sağlamlığı arttırılır.

 

Süngerleme Yapılır

Tasarıma göre iskelet yapısı çıkartılan köşe koltuk modeline özel süngerleme işlemi adı verilen, ana iskelete ve tasarıma göre kauçuklar yerleştirilerek kaynaştırılır. Kauçuklar 3 – 4 çeşittir. Gri, yumuşak, sert kauçuk çeşitleri en çok tercih edilen yapılardır. Yumuşak kauçuklar oturma ve kol koyma kısımlarının daha yumuşak olmasını isteyen müşteriler için, gri kauçuk ortalama sertlikte oturumdan hoşlanan bireyler için, sert kauçuk ise daha sert zemine sahip köşe koltukları tercih edenler için kullanılır. Elbette kauçuk yapısı ve sınıfına göre kalite farkı da vardır. Bunun yanı sıra kauçuklara şekiller verilerek koltukların belirli alanlarında özel tasarımlar ortaya çıkartılabilir. Örneğin iskelet yapısının bel dayama kısmına yerleştirilen kauçuğa özel eğimler verebilir, yer yer çukurlar inşa edildiğinde üzerine kaplanan kumaş da bu kauçuğun şeklini almış olur.

 

Kumaş Döşeme Yapılır

Koltuk döşeme işlemi olan bu safha en sondan bir önceki aşamayı temsil eder. Kumaş çeşidi de köşe koltuğun fiyatının belirlenmesinde oldukça etkilidir. Deri, hakiki deri, keten, kadife, kapitone vb kumaş yapıları kullanılarak kaplama yapılabilmektedir. Ancak kaplama öncesi yatay zemine yani ana iskelet yapısının alt tarafına (oturduğunuz yere – koltuğun alt kısmı) süngerler, yaylı sistemler monte edilmektedir. Sonra sünger ve kauçukların üzerleri kumaşlarla kaplanmaktadır.

 

Son Aşama: Boyama

Son aşama elde edilen köşe koltuğun ayak ya da açıkta kalan kısımlarının boyanmasıdır. Bu alanlara özel mobilya boyaları kullanılarak en az iki kat boya atılır. İlk katın ardından gerekli ise ikinci katı atmadan önce 1 – 3 gün arasında bekleme gereklidir. Tek katlı – ısıl işlemli boyalar için bekleme süresi yoktur. Boyadan sonra beklenir ve en az bir kat vernik atılarak satışa sunulur. Köşe koltuklar en az iki parçadan oluşmaktadır. Köşe koltuk nasıl ayrılır sorusunun cevabı nettir. Parçalar ana iskelet yapısına yapılan ek ve metal tutturuculardır. Birleşim noktalarına baktığınızda her iki parçanın birleşik kalmasını sağlayan metal parçacıklar görebilirsiniz. O noktalardan koltukları kaldırarak ayırabilirsiniz. Bazı modellerde ise ayrıştırıcı çubuklar vardır.

Etiketler: Köşe Koltuk
Şubat 02, 2021
Listeye dön