Nasıl Koltuk Takımı Almalıyım?

Nasıl Koltuk Takımı Almalıyım?

Önce Tarzınızı Saptamalısınız

Ne tür modellerden hoşlandığınızı saptamalısınız. Biliyoruz çok zor bir seçim olacak ama sadece bir tarz yansıtabilirsiniz. Oturma odası ya da salon takımı fark etmez. Her bir koltuk takımı için bir tarz seçmelisiniz. Tarz belirlerken şu üç ana kategoriden birini belirleyebilirsiniz; Avangart tarz koltuk takımı, Chester koltuk modelleri, Modern koltuk takımı modelleri. Her üç ana kategori kendi arasında farklıdır. Her kategori model seçimine göre pahalı ya da ucuz olabilir. Modelin kumaş yapısı da fiyatı doğru orantılı olarak arttırabilir ya da azaltabilir. Örneğin hakiki deri kullanılarak kaplanmış bir koltuk takımı 60.000 TL’den başlamaktadır. Ancak nubuk, kadife, kapitone gibi kumaş tercihleri yapacak olursanız fiyatı yarı yarıya indirebilirsiniz.

 

Renkleri Belirleyiniz

Tek renk, iki renk, desenli… Bunun yanı sıra tek renk olmasına rağmen yer yer farklı renklerin kullanıldığı koltuk takımı modeli de oldukça fazladır. Renk belirlerken perde ve halı renklerinizi, duvar rengini, zemin rengini de işin içine katmalısınız. Eğer onları da değiştirmeyecekseniz… Son zamanların en moda koltuk takımı seçiminde iki renk kullanmak vardır. İsterseniz bu akıma siz de katılabilirsiniz.

 

Dayanıklılık İhtiyacınız Nedir?

Koltuk takımı satın alırken dayanıklılığı yani sizin kullanımınıza göre sağlam kalabilecek, yıpranma düzeyini de seçmeniz gereklidir. Elbette bu da maddi açıdan size külfet olacaktır. Örneğin Chester koltuk modellerinin en dayanıklısı Gürgen ağacı ile işlenen takımlardır. Koltuk takımı satın alırken hangi ağaçtan imal edildiğini sorunuz. Ceviz, Gürgen, Meşe, Kavak ağaçları en dayanıklı koltuk takımları için idealdir. Dayanıklılık konusunda temel olarak hangi ağaçtan kullanılarak tasarlandığı baz alınır. Ancak diğer bir etken de kumaş yapısıdır. Alırken kumaş yapısını da incelemelisiniz. Su iticilik özelliği olan kumaşlardan tercih ederek temizlik derdinizi azaltabilirsiniz.

 

Konfor Düzeyiniz Nedir?

Konfordan kasıt koltuk takımı yapımında kullanılan malzemelerdir. Sert koltuklardan yani sert oturum hizmeti sunan koltuklardan yumuşak olanına dek pek çok seçenek vardır. Bunun yanı sıra oturum alanı genişliği, yaslanma alanı genişliği, yastık kullanımı gibi alt konuları da düşünmelisiniz.

 

Odanıza Uymalı

Satın alacağınız koltuk takımı hem tasarım hem de renk çeşitliliği açısından diğer eşyalarınızla, duvarınızla, duvar renginizle, perdelerinizle, zemin fayans ise fayans renk ya da deseniyle, zemin parke ise rengiyle tam uyum ya da kombinli olmalıdır. Bu tür detayları atlamak kısa sürede pişman olmanıza neden olabilir ya da saydığımız alt etkilerden birine tadilata – renk değişimine gitmenize neden olabilir.

 

Koltuk Takımı Alırken Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Tarz, desen, rahatlık, tasarım gibi konuları geçtikten sonra pek çok birey en çok renk konusunda ikilemde kalmaktadır. Bu nedenle yeni bir koltuk takımı alırken renk seçimi sırasında neleri düşünmelisiniz onları inceleyelim.

 

a. Trend Renkleri İnceleyebilirsiniz

Yılın en trend en moda renklerini inceleyebilirsiniz. Örneğin 2020’nin en trend renklerini hemen anlatabiliriz. Antrasit rengi bu yılın en popüler rengi ve hem tekli koltuklarda hem de koltuk takımlarında en çok tercih edilen renktir. Mürdüm renkli koltuk takımları ise genelde nostaljik bir görüntüye sahip modellerde talep görüyor. Yeşil ve tonlarına sahip koltuk takımı modelleri de bu yıl en çok satılan renklerden biridir. Krem rengi ise her sene olduğu gibi en çok rağbet edilen renk olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

b. Düz Renk Seçmeniz Şart Değil

İnsanların en çok hata yaptığı, pişmen olduğu bir diğer kriter de neden düz renk aldım ki’dir. Düz renk modeller çok güzeldir ancak modern dekorasyon fikirleri arasında iki renk daha popülerdir. Örneğin satın alacağınız koltuk takımının bir kısmı Antrasit renk diğer kısmı Yeşil olabilir. Koltuk takımları genelde 2 adet üçlü koltuk 1 adet tekli koltuk olarak satılmaktadır. Elbette genelidir. Farklı seçim haklarına sahip pek çok model vardır. İki renk ya da daha fazla renk kısmını seçerken sadece koltuk olarak düşünmenize gerek yok. Koltuk yastıklarınızı da bu renge dahil edebilirsiniz. Koltuk yastığı ile perdenizi, halınızı kombinleyebilirsiniz. Örnekleri dilediğiniz gibi evrimleştirmek sizin elinizde.

 

c. Bütünü Düşününüz

Koltuk takımı satın alırken; odanızı ve evin bütününü genel olarak almalı yani bir bütün gibi düşünmeli, aklınızda canlandırmalısınız. Eğer eviniz gün içinde yeterince ışık alabiliyorsa kesinlikle siyah ve gri gibi koyu renkleri almamalısınız. Bir diğer konu ise koltuk takımlarının ayak kısımları gibi detaylardır. Bir şekilde evin genelindeki atmosfere – kombine ayak uydurmalısınız. Örneğin koltuk takımının ayak kısımlarındaki renk ile yemek odasında yer alan herhangi bir renk aynı ya da birbirine yakın olmalıdır.

 

d. Duvar Renginizi Düşünmelisiniz

Koltuk takımlarınızın rengi ile duvar renginiz aynı olmamalıdır. Ya birbirine tamamen zıt olmalıdır ya da birbirlerine nötr etki oluşturmalıdır. Bir diğer seçenek ise duvarları mobilya satın aldıktan sonra uydurmak yani kombin yapmaktır. Duvar rengini, duvar kağıdını koltuk takımınıza göre kombinleyebilirsiniz.

Etiketler: Nasıl Koltuk Takımı Almalıyım?
Şubat 02, 2021
Listeye dön